România și Irlanda au fost singurele state din Uniunea Europeană care au înregistrat scăderi economice în primul trimestru din 2026, potrivit datelor publicate de Eurostat. În timp ce economia zonei euro a continuat să crească ușor, PIB-ul României (produsul intern brut) a intrat pe minus atât comparativ cu trimestrul anterior, cât și față de aceeași perioadă a anului trecut.
PIB-ul României a scăzut cu 1,5% față de anul trecut
Conform datelor europene, economia României a înregistrat o scădere anuală de 1,5% în primele trei luni ale anului 2026. Irlanda a avut cel mai puternic declin din Uniune, de 6,3%.
La polul opus, cele mai mari creșteri economice au fost raportate în:
- Cipru: +3%,
- Bulgaria: +2,9%,
- Spania: +2,7%,
- Lituania: +2,5%.
Datele Institutului Național de Statistică arată că economia României s-a contractat cu 1,7% pe seria brută față de primul trimestru din 2025 și cu 0,2% comparativ cu ultimele trei luni din 2025.
Creșterea economică încetinește în Uniunea Europeană
La nivel european, avansul economic a fost modest. În primul trimestru din 2026, PIB-ul a crescut cu:
- 0,1% în zona euro,
- 0,2% în Uniunea Europeană,
față de trimestrul precedent.
Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, economia zonei euro a avansat cu 0,8%, iar cea a Uniunii Europene cu 1%.
În raport cu trimestrul anterior, cele mai bune evoluții au fost înregistrate de:
- Finlanda: +0,9%,
- Ungaria: +0,8%,
- Bulgaria: +0,7%.
Pe lângă Irlanda, alte scăderi trimestriale au fost raportate în:
- Lituania: -0,4%,
- Suedia: -0,2%,
- România: -0,2%.

Prognozele pentru economia României au fost revizuite în jos
Instituțiile financiare internaționale și-au redus în ultimele luni estimările privind creșterea economică a României.
Comisia Europeană estimează pentru 2026 un avans al PIB de 1,1%, în timp ce Banca Mondială și-a redus prognoza de la 1,3% la doar 0,5%.
Și Fondul Monetar Internațional a revizuit în scădere perspectivele economice pentru România, de la 1,4% la 0,7%.
Numărul angajaților a continuat totuși să crească în UE
În paralel, Eurostat arată că ocuparea forței de muncă a crescut ușor în primul trimestru din 2026.
Numărul angajaților a avansat cu:
- 0,1% în zona euro și în Uniunea Europeană față de trimestrul anterior,
- 0,5% în zona euro și 0,6% în UE comparativ cu aceeași perioadă din 2025.
„Responsabilitatea se construiește împreună.
Intră pe canalul nostru de WhatsApp Responsabil și fii parte dintr-o comunitate care vrea să schimbe România în bine.
Leave a comment